Bankaların Kredi Oyunları

Bankaların Kredi Oyunları

Herkes zaman zaman krediye ihtiyaç duyabilir. Bu noktada en güvenilir kredi kaynağı bankalardır. Çünkü bankalarda yasal prosedürler uygulandığı için müşteri hakları kanunlar kapsamında koruma altına alınır. Bankanın sunduğu faiz ve ödeme planını kabul ede müşteriler kredilerini kullanırlar. Aynı şekilde müşterinin bu parayı geri ödemesi riskine karşılık bankaların da bazı yasal hakları bulunmalıdır. Ancak söz konusu kredi çekmek olduğunda herkes en uygun faizi veren banka ile çalışmayı ister. Ancak bazı konularda bankaların kredi oyunları şeklinde adlandırabileceğimiz durumlar ortaya çıkar. Bunun en basit örneği de ihtiyaç kredilerinde görünür.

Dosya Masrafı ve İşlem Ücreti Muafiyeti

Müşterileri em çok cezbeden ürün her zaman masrafsız ürünlerdir. Yanı bankaların zaman zaman reklamını yaptığı dosya masrafsız işlem ücretsiz krediler oldukça talep görür. Evet, bankalar bu kredili ürünlerden masraf ya da işlem bedeli almaz. Ancak kişiler eğer diğer banka ya da ürün faizleri ile bu ürünü karşılaştırdıklarında daha çok faiz ödediklerini göreceklerdir. Yanı bir banka eğer doya masrafı ya da işlem ücreti almıyor ise ya sigorta bedeli adı altında müşteriden o tutarı tahsil eder ya da kredinin faizi yüksektir.

Borç Kapama Kredileri

Bireyler zaman zaman kredili ürünlerinin borcunu ödemekte zorlanabilir. Bankalar arası kredi notu öğrenebilme durumu bu kişilere karşı olan satış iştahını kabartır. Yanı borcu biriken müşteri ya da potansiyel müşterilere ulaşan banka oldukça cazip ürünler sunar. Buradaki amaç müşterilerin borçlarını bu paralar ile kapatmasını ve kendisine borçlanmasını sağlamaktır. Her yıl borç kapatma kredisi kullanan on binlerce banka müşterisi olduğundan söz etmek mümkündür.

Kolay Kredili Ürünler

Bankalar çokça kolay krediler ile ilgili reklam yapar. Daha önce şubeye giderek uzun süre kredi çekmek için uğraşan insanlar bu kredili ürünleri artik tek tık ile kullanabiliyor. Zamandan tasarruf olması her zaman bireyleri bu ürünlere karşı teşvik etmektedir. Herhangi bir şey imzalamadan hesaba para aktarılması ve işlemin dakikalar içinde gerçekleşmesi her ne kadar cazip görünse de aslında uzaktan yapılan sözleşmeler sayesinde her şart aynıdır.

İLGİLİ:  Kredi Hesaplama - En Uygun Kredi Nasıl Hesaplanır ?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Evlilik Kredisi Başvuru Şartları ( Devlet Destekli )

Evlilik kredisi başvurusu yapmak isteyenlerin akıllarına takılan sorulardan bazıları neler gerekir ? ve hangi şartları yerine getirmemiz gerekmektedir ? soruları...

Kapat