Havale ve Eft Ne Kadar Sürede Hesaba Geçer ? Farkı Nedir ?

Havale ve Eft Ne Kadar Sürede Hesaba Geçer ? Farkı Nedir ?

Teknolojinin her gün ilerlemesi ile birlikte bankalarda olan işlerimizde hızlanmakta ve hesaptan başka bir hesaba para transferi yapmak istediğimizde bu işlemi bir dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirebiliyoruz. Günümüzde en sık İnternet bankacılığı kullanan kişiler olarak aynı bankada bulunan başka bir hesaba para transfer etmek istediğimizde çok kolay bir şekilde işlemimizi gerçekleştirebiliyoruz. Önceleri havale yapmak istediğimizde uzun bir zaman içerisinde para karşı tarafa ulaşmıyor, her iki tarafta bu durumdan zarar görüyordu. Şimdinin teknolojisi ve bankaların güçlü ilerleyişleri ile artık bankalardan anında havale sistemi faaliyet göstermektedir. Çalıştığınız bir banka ile aynı hesabı kullanan arkadaşlarınız, aile bireyleriniz veya müşterileriniz ile en hızlı para transferi yapmamızı sağlayan havale ile bir birimize para gönderiyor, aynı zamanda ticari olarak’ta ürünlerimizi satmak ve pazarlamak gibi dallarda işlem yapıyoruz.

Hesaba Havale Etmek ile Eft Göndermenin Arasında Nasıl Bir Fark Oluşur ?

Öncelikle en hızlısı havale dediğimizde amaç şu şekilde gerçekleşir. Bankaların kendi müşterileri arasında hızlı para transfer etmesini sağlayan yapıya havale denmektedir. Bu durum aynı banka içerisinde olanlar arasında en hızlı şekilde gerçekleşmekte ve çok kolay olmaktadır. Bu yüzden aynı banka hesabını kullanan müşterileriniz veya arkadaşlarınıza para transfer etmeniz hem hızlı, hemde güvenli olmaktadır. Eft sisteminde ise göndereceğiniz paranın başka banka hesabına gideceği için tüm gerekli bilgileri doldurmanız gerekecektir. Yanlış bir transfer yapmamak ve zamanında paranızı karşı hesaba aktarmak için tüm bilgileri eksiksiz girmeniz gerekecektir. Doğal olarak başka bir bankaya eft yapacağınız için bilgilerin doğruluğundan emin olmanız gerekir. Yanlış bilgi girmeniz durumunda Eft işleminiz iptal edilir ve paranız hesabınızda durur. Havale ile gönderimlerinizde en geç 1 dakika kadar süren bir zaman zarfı oluşmaktadır. Eft sisteminde ise bu süre 15 dakika ve bazı zamanlarda 1 saati bile bulmaktadır.

İLGİLİ:  Banka EFT Saatleri

Havale ve Eft Hangi Saatler Arasında Yapılır ?

Aynı banka hesabına havale seçeneği ile günün her saati transfer yapabilmektesiniz. Bu yüzden havale sistemi en çok kullanılan ve en hızlı para transfer seçeneğidir. Gecenin bir yarısı ve hatta resmi tatillerde bile para transferi yapabilirsiniz. En güvenli en hızlı havale sistemini anca aynı bankayı kullananlar yapacağı için karşı tarafından sizin bankanızda hesabı bulunması gerekir. Eft türü ile para transfer istediğimizde ise mesai saatleri içerisinde bunu gerçekleştirmemiz gerekiyor. Aynı zamanda hafta sonları Eft yapılmaz ve yapmak istediğinizde sizden hafta içi bir günü seçmeniz istenir. Bu nedenle Eft yapmak istediğiniz hesaba sadece mesai saatleri içerisinde transfer işlemi yapmalı ve bilgilerin doğruluğunu kontrol ederek emin bir şekilde yapmalısınız. Anlattıklarımızdan anladığınız gibi ikisi arasında tercih olarak düşünürsek Havale sistemi daha hızlı görünüyor. Günümüzde her insanın kullandığı farklı bankalar olması nedeni ile Eft sistemi sıkça kullanılsa’da, müşteriler genelde havale sistemi kadar hızlı olmasını istiyor.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Akbank Axess Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir 2017

Akbank'ta kullanmakta olduğunuz kredi kartınızı iptal etmek istiyor, bu konuda yardım almak'mı istiyorsunuz ? O halde bu makalemizde sizlere nasıl...

Kapat